ଟିଏମସି ରେ ଅସନ୍ତୋଷ; ମମତା ଡାକିଲେ ଜରୁରୀ ମିଟିଂ: କଣ ହେଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ?

0
1223
ଟିଏମସି ରେ ଅସନ୍ତୋଷ; ମମତା ଡାକିଲେ ଜରୁରୀ ମିଟିଂ: କଣ ହେଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ?
ଟିଏମସି ରେ ଅସନ୍ତୋଷ; ମମତା ଡାକିଲେ ଜରୁରୀ ମିଟିଂ: କଣ ହେଇପାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ?

ଫେବୃଆରୀ ୧୧
ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ର ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ସାଂଗଠନିକ ଦାୟିତ୍ୱ ରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ନେଇ ସୂଚନା ଦେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଦଳର ସୁପ୍ରିମୋ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ହଠାତ ଗୋଟିଏ ଜରୁରୀ ମିଟିଂ ଡାକିଛନ୍ତି I ଶନିବାର ମମତା ଙ୍କ କାଳୀଘାଟ ବାସଭବନ ରେ ଦଳ ର ବୋହୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଙ୍କୁ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଡକାଯାଇଛି ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି I ଏହି ମିଟିଂ ରେ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ, ପାର୍ଥ ଚାଟାର୍ଜୀ ଏବଂ ସୁବ୍ରତ ବକ୍ସିଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଦଳର କିଛି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡକାଯାଇଥିବା ଏହି ମିଟିଂ କେବଳ ଦଳର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନ୍-କମାଣ୍ଡକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବା ପାଇଁ ହେଉନାହିଁ ବରଂ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ମତଭେଦର ଏକ ପ୍ରୟାସ।

ଦଳର ସିନିୟର-ଜୁନିଅର ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ମତଭେଦ ଏପରି ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ଦଳର ଦାୟିତ୍ୱରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ପାର୍ଟିର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ‘ୱାନ୍ ମ୍ୟାନ୍ ୱାନ୍ ପୋଷ୍ଟ’ ଥିଓରୀ ଏବଂ ଆଗାମୀ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରେ ଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବ ।

ଜଣେ ଯୁବ ନେତା ଙ୍କ ଅନୁସାରେ “ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ହେଉଛନ୍ତି ଯୁବ ପିଢ଼ି ର ନେତା I ସେ ଦଳ କୁ ଆହୁରି ଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଚଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି I ଅଯଥା ସୁବିଧା ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ଦଳର କିଛି ବରିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ।”

କୋଲକାତା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ର ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ‘ୱାନ୍ ମ୍ୟାନ୍ ୱାନ୍ ପୋଷ୍ଟ’ କଥା କୁ ଅନୁସରଣ ନକରି ଅନେକ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ।
ଦଳର ମତଭେଦ କ୍ରପ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଲା ଯେତେବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ‘ୱାନ୍ ମ୍ୟାନ୍ ୱାନ୍ ପୋଷ୍ଟ’ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଅନୁସରଣ ନକରି ଅନେକ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ଯାହା ଫଳରେ ଦଳ ରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଲା I

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଫିରହାଦ୍ ହାକିମଙ୍କୁ ମେୟର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ଏହି ଧାରଣାକୁ ଦୃ strongly ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି, ଫିରହାଦ୍ ହାକିମଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତ୍ରିନାଥ କଂଗ୍ରେସ ସୁପ୍ରିମୋ ଏହି ଧାରଣାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁନାହାଁନ୍ତି।

Also Read  Any deviation may dilute government's sensitivity, says Mamata on lateral entry

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଫିରହାଦ୍ ହାକିମଙ୍କୁ ମେୟର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା । ଯଦିଓ ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି, ଫିରହାଦ୍ ହାକିମଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ସୁପ୍ରିମୋ ଏହି ଧାରଣାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁନାହାଁନ୍ତି।
ଏହି ପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଦଳ ର ମିଟିଂ ଖୁବ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ I

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here