ଭାରତ ରେ ପହଁଚିଲା ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଏଣ୍ଟ : ପଢନ୍ତୁ କେଉଁଠି ବାହାରିଲେ ଓମିକ୍ରନ ରୋଗୀ

0
263
Delhi To Make Wearing Of Mask Mandatory: Fine For Violators
Delhi To Make Wearing Of Mask Mandatory: Fine For Violators

ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨
କରୋନା ର ନୂତନ ପ୍ରକାର ଓମିକ୍ରନ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ଦେଶର ଏହାର ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ରୋଗୀଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ 46 ବର୍ଷ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି 66 ବର୍ଷ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲୁଭ ଅଗ୍ରୱାଲ ଗୁରୁବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାର, ଓମିକ୍ରନ୍ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏହା ଡେଲଟା ଅପେକ୍ଷା 5 ଗୁଣ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ | ଓମିକ୍ରନର 29 ଟି ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 373 ଟି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଆଇସିଏମଆର ଡିଜି ବଳରାମ ଭର୍ଗବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ 37 ଟି ଲ୍ୟାବରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜିନୋମ ସିକୁଏନସିଙ୍ଗ ଚାଲିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଦୁଇଟି ନମୁନାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି | ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଉଭୟ ଲୋକ ବିଦେଶୀ ଅଟନ୍ତି। ସେ 11 ଏବଂ 20 ନଭେମ୍ବରରେ ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ଆସିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଆସିଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଛି।
ଭାର୍ଗଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଭୟଭୀତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସଚେତନତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସମସ୍ତ ସଂକ୍ରମିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱରେ ରେ ଯେତୋଟି କେଶ ବାହାରିଛି, ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ | WHO ଏହାକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛି |

Also Read  ବିଜେଡିର ଗ୍ୟାସ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଆରଡିସି ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here