UGC-NET ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ

0
22
UGC-NET ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ
UGC-NET ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ ୨୦ ତାରିଖ: ପରୀକ୍ଷାର ସ୍ୱଚ୍ଛତା କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଏଜେନ୍ସି (NTA) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା UGC-NET ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରି ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଦାନ ଆୟୋଗ (ୟୁଜିସି) କୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ନେଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି I ଏହି ତଥ୍ୟ ର ଜବାବରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ UGC-NET ଜୁନ୍ 2024 ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ପୁଣି ଥରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ, ଯାହାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପୃଥକ ଭାବରେ ଜଣାଇ ଦିଆଯିବ । ଏଥିସହ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଏହି ମାମଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।
ଜୁନିଅର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫେଲୋସିପ୍, ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ପଦବୀ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଏଚଡି ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ ନାମ ଲେଖାଇବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଯୋଗ୍ୟତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରୁଥିବା UGC-NET ପରୀକ୍ଷା ଜୁନ୍ 18 ରେ ପେନ୍ ଏବଂ ପେପର ମୋଡ୍ ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ 11 ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଥିଲେ ।
NEET ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ UGC-NET ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିଛି I NEET ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରାୟ 24 ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମେ 5 ରେ NTA ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡାକ୍ତରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ I ଏହା ମଧ୍ୟରେ, ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ଏବଂ ଏ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଅଦାଲତରେ ମାମଲା ରହିଛି I
ଗୋଟିଏ ବିବୃତ୍ତିରେ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ପରୀକ୍ଷାର ପବିତ୍ରତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ପରୀକ୍ଷାର ପବିତ୍ରତା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଡିତ ଥିବା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ସଂଗଠନ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ।”

Also Read  Shri M. Venkaiah Naidu Chairs Consultative Committee Meeting of the Ministry of Information & Broadcasting