କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଲିଙ୍ଗାୟତ ସଂପ୍ରଦାୟର ଦିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କଲେ ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ

0
117

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ଲିଙ୍ଗାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଚିତ୍ରାଦୁର୍ଗ ଠାରେ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲିଙ୍ଗାୟତ ମଠ ଅଛି, ଯାହା ମୁର୍ଗା ମଠ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ଏଠାରେ ମଠର ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଶିବମୂର୍ତ୍ତି ମୁର୍ଗା ଶରଣରୁ ସ୍ବାମୀଜୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମଠର ମୁଖ୍ୟ ସାଧୁ ତାଙ୍କୁ ଇଷ୍ଟଲିଙ୍ଗ ଦିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ କପାଳରେ ଭବତର ଏକ ତ୍ରିପୁଣ୍ଡ ଲଗାଇଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଇଷ୍ଟଲିଙ୍ଗ ଦିକ୍ଷା ଦିଆଯାଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମଠ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଲିଙ୍ଗାୟତ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ଲିଙ୍ଗାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ହେଉଛି ସନ୍ଥ ବାସଭାନ୍ନାଙ୍କ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଏକ ସଂପ୍ରଦାୟ । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧର୍ମର ଲୋକ ଲିଙ୍ଗାୟତ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଧୀନରେ, ଇଷ୍ଟଲିଙ୍ଗ ଦିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲିଙ୍ଗାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଥାଏ ଗଣାଯାଇଥାଏ ।

ଏନେଇ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଭାଗ୍ୟବାନ ଯେ ସେ ଇଷ୍ଟଲିଙ୍ଗ ଦିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସନ୍ଥ ବାସଭାନ୍ନାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ଏବଂ ପଢିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୨୦୨୩ ରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଏବଂ ଏଠାରେ ଲିଙ୍ଗାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଏକ ବୃହତ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି । ଲିଙ୍ଗାୟତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ହେଉଛି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିଜେପିର ପ୍ରମୁଖ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ।

Also Read  ବାତ୍ୟା ପାଇଁ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା କୋଣାର୍କ ଉତ୍ସବ : ରବିବାର ଛୁଟିକୁ ବାତିଲ୍

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here