ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରେ ଶିବସେନା ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ଚରମ ସୀମାରେ

0
242
ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରେ ଶିବସେନା ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ଚରମ ସୀମାରେ
ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରେ ଶିବସେନା ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ଚରମ ସୀମାରେ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରେ ଶିବସେନା ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା ଚରମ ସୀମାରେ ପହଂଚିଛି I ଉଦ୍ଧବ ସରକାରକୁ ହଟାଇବା ପରେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଧାନସଭାର ନୂତନ ବାଚସ୍ପତି ଭାବରେ ବିଜେପି ରାହୁଲ ନରଭେକର ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ନରଭେକରଙ୍କୁ ୧୬୪ ଟି ଭୋଟ୍ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଶିବସେନାର ରାଜନ ସାଲଭି ୧୦୭ ଟି ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି।

ଭୋଟ୍ ସମୟରେ ଏନସିପିର ୭ ଜଣ ବିଧାୟକ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ୨ ଜଣ ନିଖୋଜ ରହିଛନ୍ତି।ବିଧାନସଭା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଉପ ବାଚସ୍ପତି ନରହରୀ ଜିରୱାଲ ବିଧାୟକଙ୍କ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବିଧାନସଭାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୮୭ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଜିତିବା ପାଇଁ ୧୪୪ ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା I ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେବଳ ୨୭୫ ଜଣ ବିଧାୟକ ମତଦାନରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ୧୨ ଜଣ ବିଧାୟକ ମତଦାନରେ ଭାଗ ନେଇନଥିଲେ I

ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ପରେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ଦଳ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କ ସମେତ ୧୬ ଜଣ ଶିବସେନା ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି I ସିନ୍ଦେ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ହ୍ୱିପ ଭାରତ ଗୋଗୱାଲେ ନୂତନ ବାଚସ୍ପତି ରାହୁଲ ନରଭେକରଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଚିଠି ଦେଇଛନ୍ତି। ଚିଠି ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ’ ୧୬ ଜଣ ବିଧାୟକ ହ୍ୱିପ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କର ସଦସ୍ୟତା ବାତିଲ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ବାଚସ୍ପତି ତାଙ୍କ ଚିଠିକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କର ସଦସ୍ୟତା ବାତିଲ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ବକ୍ତା ତାଙ୍କ ଚିଠିକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଶିବସେନା ମଧ୍ୟ ୧୬ ଜଣ ବିଦ୍ରୋହୀ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛି I ବିଦ୍ରୋହୀ ଦଳର ୧୬ ଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସଦସ୍ୟତା ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅଛି।

ବିଧାନ ଭବନରେ ଥିବା ଶିବସେନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି I ରବିବାର ଦିନ ଦଳର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ – ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଧାନ ଭବନଙ୍କ ଶିବସେନା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରେ ବସିବା ନେଇ ସେମାନଙ୍କର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଇ

ଏକନାଥ ସିନ୍ଧେ ଙ୍କ ଗୋଷ୍ଟି ବାରମ୍ବାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଶିବସେନା ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ପ୍ରକୃତ ଶିବସେନା ଦଳ । ତେବେ ଅନ୍ୟ ନେତା ଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ସେନା ବିଧାୟକଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସିନ୍ଦେ ଦଳକୁ ‘ପ୍ରକୃତ ଶିବସେନା’ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ I ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଏବଂ କିଶୋର ତିୱାରୀଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଦଳର ନେତା ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଦଳକୁ ଛଡ଼ାଇନେବା ଏତେ ସହଜ କଥା ନୁହେଁ I

Also Read  ୧୦୦ କୋଟି ଦିଅନ୍ତୁ, ବଦଳରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ପଦ ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳପଦ ପାଆନ୍ତୁ ! ସିବିଆଇ ଜାଲରେ ୪ ଜଣିଆ ରାକେଟ୍

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here