ମୁହଁରୁ କଳାଦାଗ ହଟାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏହି ତେଲ, ମିଳିବ ଜବରଦସ୍ତ ଫାଇଦା…

0
202
benefits of fish-oil-for healthy-and-glowing-skin

ଅନେକ ଜଣ ଏହି କଥା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବେ କି ମୁହଁରେ ଗ୍ଲୋ ଆଣିବା ପାଇଁ ମାଛ ତେଲର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ପାଇଁ ମାଛ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମାଛ ତେଲ ମିଳୁଛି।। ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ ପରି ଚର୍ମର ଯତ୍ନରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି।

ଯୁବପିଢିଙ୍କ ଠାରେ ପିମ୍ପଲ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଏହି ପିମ୍ପଲ ମୁହଁରେ ଦାଗ ଛାଡିଯାଏ। ଏହି ଦାଗ ଗୁଡିକ ସହଜରେ ଯାଏ ନାହିଁ। ଏପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ମାଛ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରି ଦୂର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ମାଛ ତେଲ ନେଇ ଦାଗ ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ନିୟମିତ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମରୁ ଦାଗ ଲିଭିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ଏବଂ ଦାଗଗୁଡ଼ିକ କିଛି ଦିନ ପରେ ଉଭେଇ ଯିବ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ବାରମ୍ବାର ଶୁଷ୍କତା ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଆପଣ ମାଛ ତେଲରେ ନିର୍ମିତ ଫେସ୍ ମାସ୍କକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇପାରିବେ।। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମାଛ ତେଲ ଏବଂ ମହୁ ଦରକାର। ଏହି ଦୁଇଟିକୁ ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ମିଶାଇ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ପ୍ରାୟ ୧୫ ମିନିଟ୍ ପରେ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ସଫା କରନ୍ତୁ। ସାଧାରଣ ଚର୍ମ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାସ୍କକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

ଯଦି ଆପଣ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଚର୍ମରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ମାଛ ତେଲର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇରୁ ତିନିଥର ମାଛ ତେଲକୁ ଚର୍ମରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ।

ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଭୁଲ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଦାୟୀ। ଚର୍ମରେ କୁଣ୍ଡେଇ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ମାଛ ତେଲ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଚର୍ମ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ମାଛ ତେଲ କୁ ଲଗାଇପାରିବେ ।

Also Read  ୪ଟି ରାଜ୍ୟରେ ‘ବିଜେପି’ର ବିଜୟ ପରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ମୋଦିଙ୍କ ରୋଡ୍‌ ସୋ’

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here