ହୃଦଘାତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ କେଉଁସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

0
99
human bodies symptoms before-heart-attack-

ମଣିଷର ପ୍ରାଣବାୟୁ କେତେବେଳେ ଯେ ଚାଲିଯିବ ତାହା କହିବା ମୁସ୍କିଲ । ଦିନକୁ ଦିନ ହୃଦଘାତ ଯୋଗୁଁ ବହୁତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହାର କାରଣ ପ୍ରାୟତଃ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ପେୟ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଦଳୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହୃଦଘାତର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କିଛି ଲୋକ ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷଣକୁ ଏତେ ହାଲୁକା ଭାବରେ ନିଅନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବଢିଯାଏ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ତାହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ।

କେବେ ହୋଇଥାଏ ହୃଦଘାତ ?

-ହୃଦଘାତର ସମସ୍ୟା ସେତେବେଳେ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ହୃଦୟର କୌଣସି ଅଂଶରେ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ।

-ଯେତେବେଳେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ତେଣୁ ହୃଦଘାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଥାଏ।

ହୃଦଘାତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ :

-ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ବିଚଳିତ ଲାଗିଥାଏ। ତେଣୁ, ବିଳମ୍ବ ନକରି ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍।

-କିଛି ଲୋକ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରିବା ସହିତ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

-ବିନା କାରଣରେ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଲାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା, ଏବଂ ବାନ୍ତି ଲାଗିବା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ।

Also Read  ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କଲା ରୁଷିଆ: ଆମେରିକା ର ଧମକ !

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here