ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍କିମ୍; ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ପିଲାଙ୍କର ଖୋଲନ୍ତୁ ଆକାଉଣ୍ଟ, ପ୍ରତିମାସରେ ମିଳିବ ୨୫୦୦

0
157

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆପଣ ଏମିତି କିଛି ସ୍କିମ ଖୋଜୁଛନ୍ତି କି, ଯେଉଁଥିରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଲାଭ ହେବା ସହିତ କମ୍‌ ବିନିଯୋଗରେ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳିବ! ଯଦି ହଁ, ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଏଭଳି ଏକ ସ୍କିମ ଏବେ ଆଣିଦେଇଛି ପୋଷ୍ଟଅଫିସ୍‌। ଡାକଘର MIS ହେଉଛି ଏକ ସଞ୍ଚୟ ବା ସେଭିଂ ଯୋଜନା ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ପ୍ରତିମାସରେ ଥରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ସୁଧ ଆକାରରେ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ। ଏଥିରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଲେ ଅନେକ ସୁବିଧାସୁଯୋଗ ସହିତ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇପାରିବେ। ଏଥିରେ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ନାମରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ (ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ମାସିକ ଇନକମ୍ ସ୍କିମ୍) ଖୋଲିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍କୁଲ୍ ଫି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କାହିଁକି ନା ଏହି ସ୍କିମର ଫାଇଦା ବହୁତ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସ୍କିମ ବିଷୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା।

ଆପଣ ଯେକୌଣସି ଡାକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ୍ (ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ମାସିକ ଆୟ ସ୍କିମ୍ ଲାଭ) ଖୋଲିପାରିବେ। ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଧୀନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁଧ ହାର ଡାକଘର ମାସିକ ଆୟ ଯୋଜନା ସୁଧ ହାର ୨୦୨୧ ଅନୂଯାୟୀ ୬୦୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଯଦି ଶିଶୁର ବୟସ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ତେବେ ଆପଣ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ (MIS Benefits) ଖୋଲିପାରିବେ। ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟର ମାଚ୍ୟୁରିଟି ୫ ବର୍ଷ ରହିଥିବା ବେଳେ ତା’ ପରେ ତାକୁ ବନ୍ଦ କରିହେବ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାର ବୟସ ୧୦ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆପଣ ତାଙ୍କ ନାମରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଆପଣଙ୍କ ସୁଧ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ୧୧୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ। ପଞ୍ଚବର୍ଷରେ, ଏହି ସୁଧ ସମୁଦାୟ ୬୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବ ଏବଂ ଶେଷରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ। ଏହିପରି, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ପାଇଁ ୧୧୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବେ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହି ପରିମାଣ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ସହଯୋଗ ହେବ। ସେହିଭଳି, ଯଦି ଆପଣ ୪ଲକ୍ଷ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପାଇବେ।

Also Read  ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା : ମାରି ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here