ଡିସେମ୍ବର ୪ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ : ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବ ରହିବ ?

0
95

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୦୨୧ର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଡିସେମ୍ବର 4 ରେ ଘଟିବ । ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧର ଲୋକମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ସମୁଦାୟ କିମ୍ବା ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ଅନୁଭବ କରିବେ। ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ର, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସିଧା ଧାଡିରେ ଅବସ୍ଥାନ କରେ ସେତେବେଳେ ଏକ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ହୁଏ । ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଲୋକକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ଆଂଶିକ ଅବରୋଧ କରି ପୃଥିବୀ ଉପରେ ଛାଇ ପକାଇବାକୁ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ । ଚନ୍ଦ୍ରର ଛାୟାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସମୁଦାୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦେଖନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ଆକାଶ ଅନ୍ଧାର ହୋଇଯାଏ । ପୃଥିବୀର ଏକମାତ୍ର ସ୍ଥାନ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା ଯେଉଁଠାରେ ସମୁଦାୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଡିସେମ୍ବର 4 ରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଭାରତରୁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ ନାହିଁ। ସେଣ୍ଟ ହେଲିନା, ନାମିବିଆ, ଲେସୋଥୋ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦକ୍ଷିଣ ଜର୍ଜିଆ ଏବଂ ସାଣ୍ଡୱିଚ୍ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, କ୍ରୋଜେଟ୍ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଫାଲ୍କଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ, ଚିଲି, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପରି ଆଂଶିକ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗକୁ ଲୋକମାନେ ଦେଖିପାରିବେ । ଯେହେତୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦ୍ୱାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ ଅଞ୍ଚଳ ବଡ଼ ହେବ, ତେଣୁ ଏହା ଅଲଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଘଟିବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଦର୍ଶକମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମୟରେ ରାଶି ବିଷୟରେ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦୃଶ୍ୟ ପାଇବାକୁ ପଡିବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here