ଲେମ୍ବୁଦର ଆକାଶଛୁଆଁ; ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଲେମ୍ବୁ କିଲୋ ପ୍ରତି ୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି !

0
193
Fight Between Two Families For A Lemon

ଗୁଜରାଟ: ଗରମ ଦିନ ଆସିଲେ ଲେମ୍ବୁର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଫଳରେ ଏହାର ଦାମ ସାମାନ୍ୟ ବଢିଯାଏ । ହେଲେ ଗୁଜରାଟରେ ଏବେ ଲେମ୍ବୁଦର ଆକାଶଛୁଆଁ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଲେମ୍ବୁ କିଲୋ ପିଛା ୫୦ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ କିନ୍ତୁ କିଲୋ ପ୍ରତି ୨୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଫଳରେ ଗ୍ରାହକ ଲେମ୍ବୁ ପାଖରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଛନ୍ତି ।

ଖରା ଦିନେ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁ ସର୍ବତ ହିଁ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ସାହାରା ପାଲଟିଥାଏ । ହେଲେ ଏବେ ଲେମ୍ବୁ ବି ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ରୋଷେଇ ଘରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ କରିଛି । ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ, ଇନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖାଇବା ତେଲ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ ଲେମ୍ବୁ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ରୋଷେଇ ଘର ବଜେଟକୁ ଆହୁରି ବିଗାଡି ଦେଇଛି ।

ଲେମ୍ବୁରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ ସି ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ଏହା ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବା ସହ ଶରୀରରେ ଜଳୀୟ ଅଂଶର ପରିମାଣ ଠିକ ରଖିଥାଏ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲେମ୍ବୁ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲେମ୍ବୁ ଯୋଗାଣ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକ ମାନେ ଦମ ଦାମ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଜଣେ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ଲୋକ ଏତେ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଲେମ୍ବୁ କିଣିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡିଛି ।

Also Read  ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ଅସାନି’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here